Inventář nejhlubších strachů

Pod vedením lektorky 5Rytmů Mackenzie Amary jsme protančili tři horké letní dny se svými stíny. V závěru workshopu došlo i na psaní. Vytvářeli jsme Inventář svých nejhlubších strachů. Tady je návod.

 

Mackenzie

 

Inventář nejhlubších strachů (Deepest Fear Inventory) je název cvičení, které Mackenzie předala její učitelka Carolyn Elliott. Protože se nám ohromně líbilo a dá se s ním pracovat nejen při tanci, ale vlastně kdykoliv a kdekoliv, sdílíme návod na něj.

Mackenzie nám zároveň poslala pár svých oblíbených písniček, které mohou přiblížit její hudební vkus i atmosféru jejích červencových „Hlubin světla“. Rovněž je můžete použít, pokud by ve vás sepsání Inventáře nejhlubších strachů vzbudilo nepříjemné pocity. Prostě jděte a vytančete je.

K čemu je dobré udělat si „inventuru strachu“? Autorka cvičení Carolyn Elliott vysvětluje: „Je-li naše psyché zanesená nevědomými strachy, nemůžeme být plně přítomní ani pro sebe ani pro své blízké. Inventář pomáhá zvědomit nevědomé strachy – a uvolnit je. Dokáže rozpustit staré vzorce a osvobodit energii, která v nich uvízla. Tu pak můžeme použít, abychom vytvořili něco lepšího.“ 

 

Inventura strachů podle Carolyn Elliott
 

1. Vezměte si list papíru (bude třeba jej roztrhat, takže počítačový dokument nestačí). A napište na něj: 

Milý Bože (Univerzum, Hékaté… jednoduše oslovte božství způsobem, který máte rádi), nenávidím a nesnáším ________________ (tady doplňte něco, o čem si myslíte, že to opravdu chcete – a formulujte to tak, jako byste už toho dosáhli, tedy v přítomném čase)…

… protože mám hluboký strach z toho, že __________________
… protože mám hluboký strach z toho, že __________________
… protože mám hluboký strach z toho, že __________________

 

2. Napište alespoň 20 svých hlubokých strachů – tak rychle, jak to jen půjde.
 

3. Pod seznam napište následující modlitbu:

Bože, prosím, sejmi ze mě tyto strachy. Modlím se jen za to, abych poznal(a) cestu, kterou jsi pro mě připravil, a za sílu k tomu, abych po ní mohl(a) jít. Amen.
 

4. Najděte si někoho, komu důvěřujete, a přečtěte mu svůj seznam nahlas. Úkolem té osoby je pouze vyslechnout váš inventář a říct: „Děkuji ti za tvoji upřímnost.“ To je vše. Žádná další diskuze do tohoto cvičení nepatří. To, že svůj seznam přečtete před svědkem, má samo o sobě velkou sílu. 
 

5. Potom papír se svým inventářem roztrhejte. Svému posluchači řekněte: „Děkuji ti za to, žes mi naslouchal.“ A ty útržky zahoďte. Na svůj inventář už nemyslete. Nesnažte se zapamatovat si, co jste tam napsali. Prostě svůj seznam roztrhejte a vyhoďte. Berte ho jako kletbu, kterou jste zrovna zrušili.
 

Příklad:

Milý Bože, nenávidím a nesnáším to, jak ke mně snadno a bez úsilí plyne bohatství, 
… protože mám hluboký strach z toho, že si to nezasloužím,
… protože mám hluboký strach z toho, že přestanu cítit vděčnost,
… že mi moji přátelé začnou závidět,
… 
Bože, prosím, sejmi ze mě tyto strachy. Modlím se jen za to, abych poznala cestu, kterou jsi pro mě připravil, a za sílu k tomu, abych po ní mohla jít. Amen.

 

Zdroj: CarolynGraceElliott.com

 

 

A tady jsou slíbené písničky, na které si můžete zatančit už teď (kdyby vám připadaly malinko temné, je to v pořádku - jsou totiž vybrané speciálně pro tanec se stíny):

 

Zaujala vás Mac?

Podívejte se na nahrávku jejího webináře:

Jak proplout konfliktem

Prožitkové semináře a kurzy

Akce, které vám pomohou přijmout sama sebe, mít naplněné vztahy a žít své poslání.

SEBEVĚDOMÍ JE PRODUKTEM SEBELÁSKY

Videokurz o tom, jak vystoupit z role oběti a stát se tvůrcem svého života.

Vendula Šmídke (Kociánová)

BERU SI SVOU SÍLU ZPĚT

Vztek jako cesta k načerpání vlastní síly.

Jakub Moulis

PROBUZENÍ POSVÁTNÉHO TĚLA

Facilitátorský výcvik kněžek se zasvěcením do svátostí Chrámu.

Anaiya Sophia
25.11. - 2.12.2022