Šťastné a veselé vůně

V rámci příprav na svátky klidu, míru a lásky už někteří z nás asi zažili i stres, únavu a z nich pramenící konflikty, které zrovna nepřispívají ke správné vánoční atmosféře. Dá se tomu vůbec vyhnout? Účinnými pomocníky mohou být vykuřovadla.

 


Vánoční čas si spojujeme s vůní purpury či františků. Možností, jak vytvořit sváteční atmosféru, je ale mnohem více. Především jde o to vytvořit v sobě klid a najít spojení s láskou. A právě v tom nám mohou pomoci vykuřovadla. Z naší nabídky jsme vybrali celkem deset vůní. Některé s Vánocemi na první pohled příliš nesouvisejí, ale přesto mohou významně přispět k tomu, aby naše Vánoce byly opravdu šťastné a veselé.

Vůně pro úklid a očistu

Před Vánoci se obvykle snažíme uklidit a vyzdobit naše domovy. Vedle běžných čisticích prostředků se vyplácí použít i „energetické čističe“. Mezi ty můžeme počítat asi většinu vykuřovadel – některá z nich jsou však určené primárně právě k očistě. Sice nás nezbaví prachu a pavučin, ale třeba na staré křivdy, pocity viny či zlobu fungují skvěle. 

Pokud je chcete vyzkoušet, nezapomínejte větrat. Otevřeným oknem mohou nežádoucí energie odcházet. Rovněž pomůže, pokud je budete vědomě posílat tam, kde nebudou nikomu škodit. 

A tady jsou tři obzvlášť oblíbená energetická čistidla:

Šalvěj bílá

Na světě existuje asi 1000 druhů šalvějí. Svými účinky jsou si podobné, ale každá umí něco lépe než ty ostatní. Zatímco k věštění budoucnosti bývá používána šalvěj divotvorná a na bolest v krku se nejlépe hodí šalvěj lékařská, k vykuřování bývá používána šalvěj bílá. 
„Tento druh americké šalvěje pochází ze západního pobřeží Severní Ameriky. Indiáni ji považují za nejposvátnější bylinu a velmi účinný lék. Je ceněna hlavně pro své očistné účinky, proto se používá před různými ceremoniemi a rituály. Velmi dobře pročišťuje místnosti i různé předměty, dokáže ale také vyčistit naši duši a pomoci při hledání cesty ve vlastním životě. Vůně při vykuřování je velmi jasná, typicky kořeněná a čerstvá,“ uvádí Michael Rymer z firmy Vykuřovadla Rymer. (Pořídit domů.)

 


Pelyněk stepní

Pelyněk má podobně jako šalvěj antiseptické účinky. Pelyněk pravý býval oblíbeným lékem našich babiček na trávící obtíže. Pelyněk stepní postrádá jeho výraznou hořkost a při spalování vydává velmi příjemnou vůni, ale jeho účinky jako vykuřovadla se podobají účinkům pelyňkového odvaru. Na energetické úrovni čistí prostor i tělo od toho, z čeho by se nám mohlo udělat špatně a co bychom obtížně trávili. Rozpouští vztek a uvolňuje napětí. 
„Má silné očistné a ochranné účinky, uzemňuje a zklidňuje naši mysl. Pelyněk stepní představuje symbol indiánského duchovna a uctívání přírody. Všechny kmeny indiánů obývající velké planiny ho používají k obřadní očistě, zahnání negativních sil a duchů, způsobujících nemoci, k ochraně obydlí a jako nejposvátnější vykuřovadlo pro všechny obřady a modlitby,“ popisuje Michael Rymer. (Pořídit domů.)

 


Palo Santo

Palo santo je dřevo jihoamerického stromu, jehož český název je březule vonná. Peruánskými či kolumbijskými šamany bývá tradičně používáno k rituální očistě. Vůně „svatého dřeva“ je ve srovnání se šalvějí a pelyňkem plnější, sladší a zemitější. 
„Palo santo zahání neštěstí a pohromy, odstraňuje otisky špatných energií a negativních sil. Má rovněž uklidňující vlastnosti, otevírá ducha a umožňuje vstup do jiné reality. Spalujte jej pokud potřebujete silně očistit prostor nebo osoby. Pomáhá při únavě způsobené nervovým vyčerpáním a uklidňuje. Zároveň zvyšuje citlivost k jemnohmotným vibracím a navozuje věštecké schopnosti,“ doporučuje Michael Rymer. (Pořídit domů.)

 


Vůně pro sílu a zdraví

Pokud vám v rámci vánočních příprav začnou docházet síly, nepřehlížejte to a nečekejte, až vám tělo vyšle důraznější zprávu, třeba v podobě nachlazení. Přestaňte se soustředit na všechny ty dárky nebo cukroví a věnujte pozornost přímo sobě a svým blízkým. Osvěžte se a zůstaňte zdraví. Pomoci vám v tom může například cedrové a santalové dřevo či myrha.

Cedr atlaský

Cedr je mimořádně silný strom. Dorůstá až do výšky 40 metrů. Jeho blízkost, ale i spalování cedrového dřeva posiluje tělo i ducha. Dodává čistou a jasnou energii, vitalitu, chuť do života a důvěru v něj. Zlepšuje náladu, vede nás k odpuštění, podporuje schopnost učit se a soustředit se. Čistí dýchací cesty a obecně zvyšuje odolnost organismu vůči nemocem. 
„Cedr uklidňuje při silné nervozitě a stresu. Podporuje nás při meditaci a rozjímání, probouzí svatého vnitřního rádce,“ doplňuje Michael Rymer. (Pořídit domů.)

 


Santalové dřevo červené

Dřevo křídloku santalového patří podobně jako dřevo bílého santalu k nejvzácnějším a nejceněnějším na světě. I jejich účinky jsou obdobné. Projasňují mysl, probouzejí životní sílu, naději a optimismus. Člověka spojují s jeho vlastním středem a harmonizují.
„Červené santalové dřevo dodává energii a oživuje. Jeho vůně je teplá, dřevitá, vytváří příjemnou a spokojenou atmosféru,“ říká Michael Rymer. (Pořídit domů.)

 


Myrha

Myrha je velmi ceněná pryskyřice myrhovníku. Bývá označována za „matku všech pryskyřic“. Je jedním z darů, které přinesli tři „králové“ do Betléma právě narozenému Ježíškovi. Už tehdy byla podobně jako další dva dary, kadidlo a zlato, považována za vzácnost. Lidé si ji zvykli užívat na ochranu před rozličnými infekčními chorobami – zejména před těmi, které postihují dýchací cesty. V dobách morových ran ji nosívali přímo v ústech. Myrha však chrání i duši. Pomáhá vyhnout se depresím a rozpouští úzkosti. Její vůně je specificky hořká a hřejivá. 
„Myrha nás spojuje se zemí, uklidňuje, zpomaluje, stahuje a zahušťuje. Dokáže zklidnit namáhanou mysl. Symbolizuje ženskou smyslnost, klín Matky Země. Umožňuje nám stát oběma nohama na zemi a spojit se s přírodou,“ popisuje Michael Rymer. (Pořídit domů.)

 

 

Vůně pro uvolnění a dobrou náladu

Právě v největším shonu je někdy nejlepším řešením prostě vypnout. Vůbec nic nedělat. Jenom být – se sebou, případně se svými duchovními průvodci a spojenci. Pomoci nám v tom mohou například jemné a uvolňující vůně damary, kosatce či sandaraku. 

Damara

Damara je pryskyřice získávaná ze stromů z čeledi dvojkřídláčovitých rostoucích zejména v jihovýchodní Asii. Damara znamená v malajštině světlo a také se jí říká kočičí oko. Tomu odpovídají i její účinky. Dokáže projasnit mysl, je-li spalována, do prostoru i do duší vnáší světlo, přispívá k rozpuštění obav, úzkostí a melancholie.  
„Její vůně je čirá, jemně éterická a citrónová. Přináší dobrou náladu, vyvolává jasnozřivost a pomáhá spojit se s bytostmi světla, například s anděly. Zahání zádumčivost a žal a odbourává depresivní náladu,“ uvádí Michael Rymer. (Pořídit domů.)

 


Sandarak

Sandarak je pryskyřice cypřišovité dřeviny, rostoucí v Alžíru, Maroku a Tunisu. Má zde široké léčebné využití. A to nejen díky svým silným uklidňujícím a uvolňujícím účinkům. Podle místních obyvatel totiž zahání duchy nemocí. Při vykuřování vydává balzámovou, mírně nasládlou, ovocnou a ušlechtilou vůni. 
„Sandarak spalujeme při psychické vyčerpanosti, stresu a poruchách spánku. Projasňuje a posiluje, vnitřně očišťuje. Dokáže neutralizovat vzorce negativních vibrací,“ zdůrazňuje Michael Rymer. (Pořídit domů.)

 


Kosatec

Spalování kořene kosatce začalo být rozšířené v antickém Řecku. Latinský název rostliny – Iris – odkazuje na bohyni duhy, která byla podobně jako Hermés i poslem bohů. Kosatec proto můžeme spalovat, potřebujeme-li se spojit s božstvím. Jeho jemná květinová vůně zároveň uvolňuje, ztišuje a uklidňuje.
„Od dávných dob až do dneška se používá také jako prostředek pomáhající odpoutání a osvobození, usnadňující umírání a odchod na onen svět. Božská průvodkyně Iris vedla duše zemřelých podél duhy do říše věčného míru. Zároveň má ušlechtilá vůně kosatce také smyslně erotické účinky a podporuje vnímavost,“ doplňuje Michael Rymer. (Pořídit domů.)

 

 

 

Vůně pro vánoční atmosféru

Podaří-li se nám o Vánocích zůstat otevření a uvolnění, získáme příležitost vnímat výjimečnou atmosféru těchto dní – to, čemu se říká kouzlo Vánoc. Na úrovni čichových vjemů k němu přispívá například vůně jehličí, cukroví, purpury či vánočních františků. Ty jsou tradičně vyráběny z lipového dřeva a z kadidla, které je obecně považováno za vůbec nejdůležitější vykuřovadlo. 

Kadidlo 

Kadidlo, latinsky olibanum, je snad nejznámější vonná pryskyřice. Získává se z kmene či větví kadidlovníku, jehož různé druhy rostou v Arábii, v Africe i v Indii. Užíváno bylo již ve starověkém Egyptě, k balzamování mumií a samozřejmě k vykuřování, k němuž je používáno dodnes. Pro své účinky je důležitou součástí mnoha náboženských obřadů, v naší křesťanské kultuře je přímo nepostradatelné. Nejenže vytváří výjimečnou, slavnostní atmosféru, ale především podporuje vědomé bytí a prožívání přítomného okamžiku.
„Patří mezi nejúčinnější čističe atmosféry na duchovní i fyzické úrovni, vytváří pocit průzračnosti, zbožnosti, čistoty a klidu. Staví most mezi fyzickou a duchovní rovinou bytí, říká se, že s jeho vůní můžete poznat Boha. Jedná se o silný stimulant lidského ducha, snižuje stres, uvolňuje napětí, je vhodným doprovodem modliteb a meditací, rozšiřuje vědomí,“ shrnuje Michael Rymer. (Pořídit domů.)

 

 

 

 

 

 

 

Prožitkové semináře a kurzy

Akce, které vám pomohou přijmout sama sebe, mít naplněné vztahy a žít své poslání.

SEBEVĚDOMÍ JE PRODUKTEM SEBELÁSKY

Videokurz o tom, jak vystoupit z role oběti a stát se tvůrcem svého života.

Vendula Šmídke (Kociánová)

BERU SI SVOU SÍLU ZPĚT

Vztek jako cesta k načerpání vlastní síly.

Jakub Moulis

PROBUZENÍ POSVÁTNÉHO TĚLA

Facilitátorský výcvik kněžek se zasvěcením do svátostí Chrámu.

Anaiya Sophia
25.11. - 2.12.2022