Příběh tantry

Cílem tantrické praxe není lepší sex. Cílem tantrika je prospívat všem cítícím bytostem. Dokumentární film Viliama Poltikoviče divákům nabízí obraz tradiční tantry i pohled na její současnost.

 

 

Příběh tantry Viliama Poltikoviče nabízí obraz a vysvětlení toho, co je tantra: Svobodomyslná a účinná cesta k poznání sebe sama a našich možností. Celovečerní dokumentární film ji představuje v jejích původních podobách – hinduistické a buddhistické, dotkne se ale i současné neotantry.

Hlavní postavou Příběhu tantry je svérázná tantrická umělkyně Papia Ghoshal, která přebývá v Kalkatě, Londýně a na Zbraslavi. Právě s ní navštívíme místa, kde tantra žije od nepaměti, nahlédneme do mocných i bizarních rituálů a praktik v Indii i v Tibetu. 
O svých zkušenostech s tantrickou praxí ve filmu promlouvá mnoho významných osobností. Najdeme mezi nimi například Jeho Svatost 14. dalajlamu, který pravidelně vede tantrické obřady Kálačakry, jogínku a duchovní učitelku Šrí Ánandi Má či psychiatra Stanislava Grofa.

Většina filmu byla natočena přímo v kolébce tantry – tedy v Indii. Promluvy učitele kašmírské tantry Daniela Odiera a psychoterapeuta a učitele buddhistické tantry Roba Preece však byly natočeny u nás – v Česku, v Praze, v Maitree.
Všichni tito lidé společně vytvářejí úplně jiný obraz tantry, než je ten, který se usadil v mysli běžného západního člověka. Obraz, který jejich prostřednictvím divákům předkládá film Viliama Poltikoviče, je mnohem pestřejší, obsáhlejší a hlubší. 
 

Zbraslavská tantrická umělkyně Papia Ghoshal (vpravo) s neznámou tantričkou.

Tantra není jen vědomý sex

Upozornění na tento rozdíl najdeme i v knize Roba Preece Psychologie buddhistické tantry:

„Tantra zaměřuje naši pozornost na základní vitalitu a životní energii. Umožňuje nám navázat kontakt s jemnými vlivy, jež podněcují dynamiku života, a proto jsou spojeny se sexualitou. A právě tu považuje většina lidí za centrální praxi tantry.

Popularizace tantrického sexu bohužel vedla k mylnému chápání skutečného smyslu tantry. Sexuální energie je jen určitým aspektem tantrického tvůrčího procesu. Naše sexualita je pouze jedním z mnoha projevů jemných sil proudících životem a přinášejících vitalitu a kreativitu,“ píše Preece.

Tantra zkrátka není jen vědomý sex, naopak ji můžeme chápat jako základní a všeobjímající duchovní cestu. Daniel Odier o tom v Příběhu tantry říká:

„Na počátku, když vyrážíme na duchovní cestu, se na ni vydáváme proto, abychom našli svobodu. To je ideál. Potom vám na této cestě říkají, že chcete-li dosáhnout svobody, musíte se vyvarovat toho a toho a chovat se tak a tak… a najednou jste otrokem ideje svobody.

V tantrickém hnutí je ale cosi velmi anarchistického. Rozbíjí všechny představy, všechen duchovní zákon i duchovní mravnost a uchovává si pouze vědomí. A vědomí naprosto stačí. Nikoho, kdo by nám chtěl říkat, co máme a co nemáme dělat, nepotřebujeme. Pochopitelně, tam, kde vědomí chybí, je užitečné řídit se pravidly. Avšak pokud vědomí máte, pravidla jsou čímsi zastaralým a překonaným. Máte-li vědomí, žádná pravidla nepotřebujete. Naším úkolem je cokoliv, co nás činí přítomnými v jednotě s vesmírem.“

Tantrická praxe nás pak podle Odiera vede k tomu, abychom se nedívali ven, ale abychom svou energii stáčeli do Srdce, protože v něm najdeme vše, o čem jsme venku snili.

 

 

 

 

Celý Příběh tantry je ke zhlédnutí tady:
 

https://aerovod.cz/katalog/pribeh-tantry

Nebo si nejdřív přečtěte recenzi dokumentu šéfredaktora literárního obtýdeníku Tvar. Adam Borzič: Tantra

 

 

 

 

 

 

Od Příběhu k Zrcadlení

Zaujala vás Viliamova práce? Tady najdete další dokument z jeho dílny: Zrcadlení tmy o Jaroslavu Duškovi.

 

Prožitkové semináře a kurzy

Akce, které vám pomohou přijmout sama sebe, mít naplněné vztahy a žít své poslání.

SEBEVĚDOMÍ JE PRODUKTEM SEBELÁSKY

Videokurz o tom, jak vystoupit z role oběti a stát se tvůrcem svého života.

Vendula Šmídke (Kociánová)

PODPORA PŘEDKŮ

Jak se vyvarovat opakování rodinných vzorců.

Bhagat Zeilhofer
8.12.2021

PROBUZENÍ POSVÁTNÉHO TĚLA

Facilitátorský výcvik kněžek se zasvěcením do svátostí Chrámu.

Anaiya Sophia
25.11. - 2.12.2022