Koronavirus z pohledu šamanismu

Jak spolu souvisí devastující požáry v Amazonii a v Austrálii a virus Covid-19? Mezinárodně uznávaná šamanská učitelka a autorka Knihy obřadů Sandra Ingermanová přináší vysvětlení vycházející z poznatků desítky tisíc let starých tradic. Zároveň nám nabízí velmi praktické techniky, kterými můžeme harmonizovat stav sebe samých i celé naší planety.

 

„Na to, co se v současnosti děje, je dobré se podívat z duchovního hlediska,“ radí Sandra Ingermanová. My vám přinášíme její postřehy a tipy na to, jak se vyrovnat se stávající situací: 

Jak to vidí šamanismus

Žijeme ve společnosti postavené na technologiích, které automaticky pronikají i do naší mysli. Technologie jsou založené na principu lineárního myšlení, který však ve světě šamanismu nefunguje. My, lidé, se rodíme jako úžasné božské bytosti, ale jsme zahaleni oblakem ega. Kvůli technologiím jsme úplně zapomněli na to, co se děje v neviditelných rovinách. Svět jsme si zvykli chápat jako hmotu. Z šamanského úhlu pohledu vnímáme vše naopak jako energii.

V poslední době zaplavily kolektivní vědomí vztek a strach. Ve mně samotné vyvolává například současná politická situace zlobu. Hluboce mě zasáhly požáry v Austrálii, při kterých hořely plíce planety a zemřely miliardy zvířat. A do toho všeho napadne kolektivní vědomí koronavirus. Pro šamanistu to není vůbec překvapivé. Vždy si připadám jako ve science fiction, když vidím, jak je vše dokonale propojené a vnímám souvislosti mezi tím, co se stalo v Amazonii a v Austrálii, a tím, jak teď koronavirus napadá pro změnu plíce lidí. Je tu tolik zloby, smutku a dalších negativních emocí a já věřím, že je důležité, abychom tyto emoce s ostatními sdíleli. Nepotlačujte smutek ani hněv, máte právo je cítit.

Za těmito emocemi se však skrývají duševní šípy, které vystřelujeme do kolektivního vědomí a do celého Vesmíru. A ony se nám vracejí v podobě koronaviru.

Co myslíte, že se děje se všemi negativními myšlenkami, které vysíláme? Zanášejí kolektivní vědomí a tvoří se pandemie. Řešením může být jednak je přirozeně projevit a za druhé – naučit se, jak energii, která za našimi emocemi stojí, přeměnit.

Jak proměnit energii za emocí? 

Požádejte o to, aby byla energie za vaší emocí proměněna v lásku a světlo. To je úžasný způsob, jak začít vysílat do kolektivního vědomí krásu, která se nám bude také vracet. Jeden z mých učitelů mi pověděl: „Celý svět jsi ty sama projevená navenek.“ Popřemýšlejte nad touto větou.

Slova, která používáme, nesou určitou vibraci. Můžeme cítit energii vytvořenou každým slovem – ať jej vyřkneme nahlas, nebo jen pro sebe. Můžeme sledovat, co způsobují ve Vesmíru a co se k nám následně vrací. Týká se to i našich myšlenek. Přijdeme o zásoby jídla? Budeme uvěznění doma? Neustále fantazírujeme nad tím, co se nám může stát. 

Všímejte si myšlenek, které vysíláte do kolektivního vědomí, a uvědomte si představy, které si vytváříte o životě. Díky tomu rozpoznáte, co vysíláte a co se vrací nejen vám, ale také planetě Zemi, každé lidské bytosti, každému zvířeti, vodě, vzduchu i hvězdám. Přemýšlejte nad tím, jaká slova pouštíte ven. Zavřete si oči, promlouvejte ke své duši, říkejte jednotlivá slova a představujte si energii, kterou vyzařují.

„Zavřete oči a představujte si energii slov, která pronášíte.“

Uvědomte si, že to, co tvoříte, na vás prší zpátky v podobě energie. 

Hledejte své vlastní způsoby, jak s tím pracovat. Udělejte si procházku do přírody, sedněte si a poslouchejte hudbu, udělejte si sami se sebou brainstorming o tom, které věci můžete změnit. Já například mám ráda všechna zvířata, ale z nějakého důvodu z hloubi duše miluji kočky a slony. Když se naštvu na politiky a chce se mi nadávat, představím si, že vše, co bych chrlila na nějakého politického vůdce, energeticky dopadá stejně tak i na slony a kočky. 

Věřte, že máme na vybranou. Skutečně můžeme žít v jednotě. Nejsme od sebe oddělení. Vše je propojené, a proto jsou důležité i maličkosti. Jde o to uvědomovat si, o čem mluvím, co si myslím, co očekávám. A to nežádoucí zbytečně nepodporovat. 

Komunikace s našimi předky 

Naši předkové uměli vytušit, co „visí ve vzduchu“ a co se chystá přijít. Udržovali vztah se vzduchem, vodou, zemí i s ohněm. Díky tomu věděli, na co se mají připravit. A podobně bychom se měli naladit i dnes. S našimi předky jsme stále spojení, bez ohledu na tisíciletí, která nás od sebe dělí. Naučme se uctívat naše předky a duchy skrze písně a příběhy, které nám vyprávějí.

Tyto jednoduché techniky se předávají desítky tisíc let. Naši předkové se nám stále snaží pomoci, starají se o nás a milují nás. 

V šamanismu můžeme vykročit do minulosti i cestovat do budoucnosti, protože se ocitáme mimo linii času. A naši předkové jsou zvědaví na to, co se nám děje. Naše realita je přitom skutečně závislá na tom, co říkáme i na tom, co děláme. A předkové nám radí postupovat po malých krůčcích. Můžeme začít třeba změnou stravy. 

Moudrost našich předků nám teď může být obzvlášť prospěšná. Proto je dobré se s nimi učit mluvit. Sami nás volají: „Pojďte vyléčit sebe i celou planetu!“

Sázení semínek

Krásnou praxí pro toto období je sázení semínek. Stačí třeba obyčejná petrželka. Její semínka zasaďte do malého květináče nebo kelímku.

 

Petržel má tu výhodu, že rychle roste. Už během týdne se dočkáte klíčků. Zasazená semínka zkuste mít při sobě čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu – při odpočinku i při práci. Věnujte přitom pozornost tomu, v jaké energii vaše rostlinka žije, a až vyhodí klíčky, snězte je a přemýšlejte o tom, co všechno jíte. Může to být velká lekce uvědomění.

Proces znovuzrození

Některé části země v Austrálii a v Amazonii byly kvůli požárům kompletně zničeny. Trvalo to jen pár týdnů a na spáleništích už bují nádherné květiny. Procházíme srdcervoucím časem, ale bolavé okamžiky jsou ve své podstatě dobré. Protože když je naše srdce zlomené, dokáže se více otevřít světlu a lásce.

Před tím, než se jakýkoliv člověk, město, země nebo kolektivní vědomí přeorganizují do nové podoby, zákonitě přichází okamžik ztráty iluzí. Nastal důležitý čas změny a smutek i utrpení k tomu patří. Obvykle se snažíme vše, co se děje, ovládnout myslí, ale v tomto případě to nejde. Tímto časem nás může provést pouze naše duše. Lidé, kteří dnes mají nejlepší spirituální imunitu, na své duši pracovali právě skrze utrpení, nikoli skrze radost. Těžké chvíle nás skutečně dokážou posílit. A právě v nich se také ukazuje, jak velkým darem jsou všechna duchovní cvičení, s nimiž jsme se naučili pracovat.

 


Lístečky a budík

Já mám například po celém svém domě vylepené lístečky s povzbuzujícími a inspirativními slovy. Když slyším nebo vidím třeba ve zprávách něco rozrušujícího, vracím se zpět ke svým lístečkům a říkám si, že tohle je moje opravdová realita. Toto je kolektivní vědomí, ve kterém si přeji žít. Čemu věnujeme pozornost, to roste. 

Můžete k tomu ještě přidat budík. Několikrát za den ho nechte zazvonit a zeptejte se v ten čas sami sebe: Na co právě myslím? Podívejte se na milý obrázek nebo se navoňte oblíbenou esencí, něco dobrého ochutnejte nebo si pusťte příjemnou hudbu, abyste se vrátili ke svému klidu. 

 

„Několikrát za den nechte zazvonit budík a zeptejte se v ten čas sami sebe: Na co právě myslím?“

 

Zvědomujte si neustále svoje chování, postoje a to, co odevzdáváte kolektivnímu poli. A když se náhodou přistihnete v negativitě, nebičujte se za to. Jsme přece jen lidé. Rosteme a učíme se. Když uděláme chybu, je na nás, abychom se z ní poučili a už ji nezopakovali. A pamatujte, že je okolo nás neustále přítomno mnoho duchovních sil připravených nám kdykoli pomoci. Mají smysl pro humor. A umí nás podržet i v těžkých časech. 

 

Lenka Nechvátalová

 

Čemu chcete dávat pozornost?

Máte-li konkrétní myšlenku, kterou si chcete denně připomínat a nechat ji v sobě vyrůst, kvést a plodit, můžete místo lístečků vyzkoušet i Rituál Řeky života. Je online, je zdarma a více se o něm dozvíte tady.

Chcete tvořit vlastní obřady?

Pak by vám doma neměla chybět Sandřina nová Kniha obřadů.

„Bude jednou z těch, k nimž se budete v následujících letech mnohokrát vracet vždy, když bude zapotřebí uctít nějaké přechody, posvátné události, oslavy, nebo z jakéhokoli jiného důvodu, při němž budete chtít vyvolat vědomou přítomnost ducha v akci. Tuto knihu si musí přečíst každý, ať už se jedná o začátečníka, nebo zkušeného praktika,“ říká o ní psychoterapeut a šaman Steven Farmer, Ph.D. (mimo jiné manžel specialistky na svět andělů, víl a jednorožců Doreen Virtue).

O Knize obřadů se více dozvíte tady.

 

 

Prožitkové semináře

Semináře, které vám pomohou přijmout sama sebe, mít naplněné vztahy a žít své poslání.

BDĚLOST V DOBĚ CHAOSU

Najdi v sobě klid a a nauč se o něj opřít, když to nejvíc potřebuješ. (Online pohybový seminář.) 

Erik Iversen
15.12.2020 (18:00)

PROBUZENÍ POSVÁTNÉHO TĚLA

Online setkání pro ženy, které chtějí vědomě uchopit svou sílu.

Anaiya Sophia
17.12.2020

DO HLOUBKY BUDDHISTICKÉ TANTRY

Online příležitost proniknout hlouběji do tantrické praxe tibetského buddhismu.

Rob Preece
5. - 6. 12. 2020