Končíme s přetvářkou – Už za týden!

Zajímá vás, co se doopravdy děje v Domě osobního rozvoje Maitrea? Podívejte se na video. Je o tom, jak pro vás chystáme knižní novinku. 

 

 

Tohle video sice není úplně pravdivé (a když se budete dívat pozorně, všimnete si toho), to hlavní v něm ale pravda je:

  • Vedoucí nakladatelství Ivana Měkotová opravdu věří, že když člověk zvládne
    10 dovedností pro život bez přetvářky, o kterých kniha je, ušetří si spoustu starostí.
     
  • Kdyby mi někdo dal peníze, které jsem v životě utratila za terapie a nejrůznější osobně rozvojové akce, asi bych mohla odjet na hodně dlouhou a hodně luxusní dovolenou.
     
  • A rozhodně je pravda, že s knihou Prober se! Susan Campbellové se z nudných konverzací a přežívání v režimu vhodných a přijatelných reakcí může stát hluboké sebepoznávací dobrodružství. Už od 21. dubna.

Zatím si můžete přečíst alespoň kratičkou ukázku z knihy.

 

Petra Dombrovská

 

Přijměte ticho nevědění


Když mi bylo třináct a právě jsem se začínala zajímat o kluky, pravidelně jsem praktikovala jednu věc, která je v úplném rozporu s tím, co teď učím. Když jsem věděla, že mi některý kluk má v plánu večer zavolat, rychle jsem si sepsala stránku poznámek o tématech k hovoru, kdyby konverzace začala váznout, a roztomilých vtípků, které bych mohla vytáhnout, kdyby řekl, co si myslím, že bude povídat. Svou roli jsem měla dokonale připravenou!

Domnívala jsem se, že tak budu vypadat sebevědomě a vyrovnaně, a byla jsem přesvědčená, že to usnadním i tomu chlapci – víte, žádné dlouhé rozpačité ticho. Možná jsem sice vypadala v pohodě, ale pochybuji, že jsem to usnadňovala chlapcům. Předpokládám, že to navozovalo pěkně strnulou, nereálnou konverzaci. Teď už vím, že vypadat v pohodě není smyslem života.

Když uvažuji o své pubertální potřebě být připravená s rychlou odpovědí, uvědomuji si dvě poměrně silně zakořeněná kulturní přesvědčení: přesvědčení, že něco je lepší než nic, a představu, že rychle je lepší než pomalu. Jsme připraveni zpochybnit tyto překonané představy? Jsme připraveni vstoupit do říše nejistoty společně, abychom mohli prožívat pravdu v bezprostředním kontaktu?

Přesvědčení, že vědět je lepší než nevědět, je jednou ze zásadních dysfunkčních domněnek naší kultury. Dospěli jsme nějak k představě, že naše emocionální bezpečí závisí na schopnosti kontrolovat, jakým dojmem působíme na ostatní. Nevědění v nás vzbuzuje pocit, že nemáme věci pod kontrolou. Myšlenka, že víme, i když to, co „víme“, není pravda, v nás vzbuzuje dojem, že to s nadhledem zvládáme. Když jednáme na základě této perspektivy, myslíme si, že pokud jednáme věci znale nebo říkáme ty správné věci, budou o nás lidé smýšlet lépe. Zapomínáme na to, že tento druh kontroly je iluzí.

 

Susan Campbellová: Prober se! - Deset dovedností pro život bez přetvářky (Redakčně upraveno.)

 

Prožitkové semináře a kurzy

Akce, které vám pomohou přijmout sama sebe, mít naplněné vztahy a žít své poslání.

SEBEVĚDOMÍ JE PRODUKTEM SEBELÁSKY

Videokurz o tom, jak vystoupit z role oběti a stát se tvůrcem svého života.

Vendula Šmídke (Kociánová)

BERU SI SVOU SÍLU ZPĚT

Vztek jako cesta k načerpání vlastní síly.

Jakub Moulis

PROBUZENÍ POSVÁTNÉHO TĚLA

Facilitátorský výcvik kněžek se zasvěcením do svátostí Chrámu.

Anaiya Sophia
25.11. - 2.12.2022