Jak být báječný

Autorem naší nejžhavější knižní novinky je vysloužilý policejní vyšetřovatel, wiccan a znalec bojových umění Kerr Cuhulain. Pokud bychom se drželi doslovného překladu, kniha by se jmenovala „Jak být báječný“. My jsme zvolili jiný název. Pokud vás zajímá jaký, pusťte si video. 

 

 

 

 

„Není to pro tebe trochu trapný?“ zeptala se mě citlivě má osmiletá dcera poté, co jsem jí tohle  pustila. Já jí na to řekla: „No právě, že hrozně trapný.“

Tohle je pocit, kterého jsem se vždycky bála a vyhýbala se mu. S kolegyní Ivanou jsme se ale, inspirovány Kerrem Cuhulainem, rozhodly pocitům trapnosti, které v nás video vyvolává, čelit – a tak jej s vámi, milí přátelé, sdílíme. 

Níže najdete ukázku z knihy, ve které Kerr Cuhulain vysvětluje, proč je dobré nebát se chyb a toho, co si o vás pomyslí vaše okolí. Ale pozor! Po jejím přečtení se vám může stát, že vykročíte ze své komfortní zóny.

p.

 

Nebojte se dělat chyby

Odvážit se k něčemu je spojené s rizikem a riziko vyžaduje zase odvahu. Odvaha předpokládá také, že se zbavíte svých zábran a pochybností. Existuje staré japonské přísloví: strach je tak hluboký, jak jen to mysl dovolí. Nesmíte proto strachu dovolit, aby vás zastavil.

 

„Největší chybou, kterou můžete udělat, je propadnout strachu z toho, že uděláte chybu.“

 

Největší chybou, kterou můžete udělat, je propadnout strachu z toho, že uděláte chybu. To vás jen bude brzdit, proto se jej zbavte. Každý dělá chyby a každý, kdo kdy uspěl, také někdy selhal. Selhání je znamením toho, že se snažíte. Úzkost je znamením toho, že se nacházíte mimo svou komfortní zónu, což je místo, kam se určitě dostanete, pokud budete překračovat své hranice. Vaší největší obavou by mělo být, že jste se přestali snažit, nikoliv to, že nemáte úspěch. 

Nedopusťte, aby vás starosti obraly o radost ze života. Ať vaši touhu pohání spíše naděje.

Nebudete úspěšní, dokud neporazíte své obavy, abyste mohli tvořit to, co jste si vysnili. Pokročit na cestě životem můžete teprve tehdy, až se osvobodíte od strachu a budete imunní i vůči tomu, co si o vás lidé myslí. Čelte svému strachu, kdekoliv se objeví. Pamatujte, že válečník umí chaos ovládat. Bojácnost klade do vaší cesty překážky, naopak odvaha je eliminuje. 

Kerr Cuhulain: Vezmi si svou sílu zpět
(Redakčně upraveno, zkráceno.)

 

 

 

Záleží na tom, co si o mně myslí ostatní?

Než na tuto otázku odpoví Kerr Cuhulain, připomene slova Carla Gustava Junga: 

„Ten, kdo hledí vně, bude jen snít.
Ten, kdo pohlédne dovnitř, se probudí.“

Přesto doporučuje, abychom mínění ostatních věnovali pozornost. Tady jsou jeho důvody:

To, jak na vás ostatní lidé reagují, je zrcadlem, které vám může pomoci odhalit, kým jste. Ale pozor, vnímat se pouze očima ostatních může vytvořit pokroucený pohled na sebe sama, protože názor ostatních je zabarven jejich postojem a vnímáním života, které mohou být zcela odlišné od těch vašich.

Mnoho lidí nedisponuje sebepoznáním, z něhož by mohli čerpat, tudíž i jejich schopnost vám říci, kým uvnitř jste, je omezena jejich neschopností říci, kým jsou vlastně oni sami. Neudělejte tedy tu chybu, že budete porovnávat svůj život s životem druhých, protože jste jedineční. Vaše cesta je jen vaše a jen vy ji můžete ovládat. 

Nesuďte se tedy výhradně jen dle toho, co o vás říkají vaši kritikové. Kritikům naslouchejte se střízlivou myslí a zvažte, jaký je zdroj jejich poznání. Pokud přichází kritika na vaši osobu od přítele, který umí být konstruktivní, pak je potřeba jí věnovat dobrou pozornost. Pokud však přichází od někoho, kdo se vás snaží zesměšnit, ujasněte si, odkud ji čerpá a neberte ji vážně.

Nejlepší způsob, jak si získat respekt, je vážit si sám sebe. Pokud tak budete činit, zjistíte, že i ostatní vás budou respektovat. Někteří na vaši adresu sice mohou reptat, ale i přesto vás budou mít v úctě.

Kerr Cuhulain: Vezmi si svou sílu zpět (Redakčně upraveno, zkráceno.)

 

 

 

Selhali jste? Nevadí...

Každý dělá chyby a každý, kdo kdy uspěl, také někdy selhal. Neúspěch je důležitá součást procesu učení. Neúspěch je i součást procesu získávání osobní síly. Sílu nezískáte, pokud se nevymaníte z prostředí, které znáte, a nevydáte se na neprozkoumané území. To mnohdy vede k tomu, že na své cestě k mistrovství zvolíte špatnou odbočku nebo slepou uličku. Tyto zkoušky je ale třeba podstoupit. Pokud nikdy v ničem neselžete, ničemu se nenaučíte.

Irský dramatik Samuel Beckett to výstižně shrnul: „Usilovali jste někdy o něco? A selhali jste? Nevadí. Zkuste to znovu. A selhávejte lépe.“ Riskovat se vyplatí u všeho, o co stojí usilovat. Pokud nikdy nic nezkusíte, nikdy neselžete. A nikdy nedosáhnete úspěchu, pokud se o něj nepokusíte.

Každý úspěšný člověk někdy selhal a někteří z těch nejúspěšnějších selhali častěji než jen jednou. Pokud se vám čas od času něco nepodaří, mějte na paměti následující příklady úspěšných lidí, kteří také selhali:

R. H. Macy selhal sedmkrát, než se mu podařilo v roce 1858 rozjet fungující obchod v New Yorku. (Síť se značkou R. H. Macy & Co. se v roce 1994 přejmenovala na Macy‘s.)

• Anglický romanopisec John Creasey dostal 753 zamítavých dopisů, ale i přesto vydal 564 knih (mnohé z nich byly přeloženy i do češtiny).

Babe Ruth minul při hře letící míč celkem 1 330krát, což je světový rekord, ale také si připsal 714 homerunů. (Je považován za nejlepšího amerického baseballového hráče všech dob.)

• Na poznámce studia MGM ke zkušebním záběrům, na nichž byl Fred Astaire, stojí následující: „Neumí hrát! Trochu plešatí! Umí trochu tančit!“ Astaire si tento vzkaz vystavil nad krbem ve svém domě.

Beethovenův učitel na housle si myslel, že je jeho žák jako skladatel beznadějný.

• Učitel Enrica Carusa řekl, že Caruso nemá žádný hlas a neumí zpívat.

Walt Disney byl propuštěn z pozice editora v novinách pro nedostatek nápadů. Než postavil na nohy Disneyland, několikrát úplně zkrachoval.

• Učitelé Thomase Edisona tvrdili, že je příliš hloupý, aby se vůbec něco naučil.

Albert Einstein nemluvil do svých čtyř let a do sedmi neuměl číst. Byl vyloučen ze školy jakožto duševně zaostalý, asociální a zasněný.

Lev Tolstoj byl vyhozen ze střední školy.

Henry Ford pětkrát selhal a zbankrotoval, než zažil úspěch.

Staré přísloví praví: Vítězové mají způsob, poražení mají důvod. Podobně jako výše jmenovaní slavní lidé i vy budete muset jít do sebe, abyste našli odvahu překonat překážky, se kterými se v životě setkáváte.
 

Kerr Cuhulain: Vezmi si svou sílu zpět (Redakčně upraveno, zkráceno.)

 

Prožitkové semináře a kurzy

Akce, které vám pomohou přijmout sama sebe, mít naplněné vztahy a žít své poslání.

SEBEVĚDOMÍ JE PRODUKTEM SEBELÁSKY

Videokurz o tom, jak vystoupit z role oběti a stát se tvůrcem svého života.

Vendula Šmídke (Kociánová)

BERU SI SVOU SÍLU ZPĚT

Vztek jako cesta k načerpání vlastní síly.

Jakub Moulis

PROBUZENÍ POSVÁTNÉHO TĚLA

Facilitátorský výcvik kněžek se zasvěcením do svátostí Chrámu.

Anaiya Sophia
25.11. - 2.12.2022