Doktor z Indie

Film Doktor z Indie je meditativním portrétem doktora Vasanta Lada, který koncem 70. let jako první přivedl starodávnou lékařskou praxi ájurvédy z Indie na Západ. 

 

 


Doktor Lad, obdařen schopnostmi léčitele i mystika, zasvětil svůj život sdílení nejstaršího systému zdravotní péče na Zemi - ájurvédy. Snímek režiséra Jeremy Frindela zobrazuje krásný a inspirativní příběh muže, který svou prací postupně mění způsob, jakým lidé na západě pečují o svá těla a duše. Filmový zážitek umocňuje elegantní hudební doprovod Rachel Grimesové.

 

Guruova předpověď

Když bylo Vasantu Ladovi devět let, rodinný guru mu řekl, že jeho životním posláním je šířit ájurvédu v západním světě. „V Indii má každá rodina svého gurua, učitele, který rodinu duchovně vede,“ vysvětluje doktor Lad a vypráví, jak se dozvěděl, že se stane lékařem: „Jednoho dne jsem šel za naším guruem, dotkl se jeho nohou, v úctě před ním padl na tvář a on mi řekl: »Staneš se ájurvédským lékařem. Pojedeš do zahraničí. Do Ameriky, do Anglie a do Německa. Budeš mluvit anglicky a budeš lidi na Západě učit ájurvédě.«“  Devítiletý Vasant anglicky neuměl ani trochu. Gurua to ale nijak neznejistilo. „Nemusíš si dělat starosti. Prostě se jenom modli,“ uklidnil chlapce.

Guru se nemýlil. Dnes je tomu chlapci 77 let a o tom, že se předpověď naplnila, už není pochyb. Lidí, kteří mají svůj podíl na tom, že se Západ dozvěděl o ájurvédě, je samozřejmě mnoho. Doktor Lad je však, alespoň podle Deepaka Chopry, nejdůležitějším z nich. „Pokud jde o aktivaci ájurvédského hnutí, je doktor Lad nejvýznamnější osobou na světě,“ konstatuje.

 

Co je ájurvéda

Základní pojmy ájurvédy jsou tři: váta, pitta a kapha. Váta je principem pohybu. Pitta je energií transformace. Kapha je stavební materiál. Nerovnováha váty, pitty a kaphy se projeví jako nemoc. A jejich vyrovnaný stav je zdraví. Ájurvéda je vědou o harmonizaci těchto tří energií. Dosahuje toho především prostřednictvím detoxikace organismu, změny životního stylu a úpravy stravy.Ájurvéda má však i velmi hluboký duchovní rozměr. To zdůrazňuje doktor Lad ve své Učebnici ájurvédy:

„Ájurvéda je systém léčby, jenž má své kořeny v dávné Indii. Mnozí vědci jsou toho názoru, že se jedná o nejstarší dochovaný systém léčení na naší planetě. Ájuh znamená život a véda znamená vědění, poznání. Poznání ájurvédy se týká přírody, rozsahu lidského života a jeho cíle a zahrnuje jak jeho metafyzické, tak fyzické aspekty – zdraví a nemoc, štěstí a smutek, bolest a potěšení. Ájurvéda definuje život jako spojení těla a mysli s duchem, jenž je součástí Kosmického vědomí a zahrnuje veškeré stvoření. 

Ájurvéda říká, že cílem života je poznat nebo uvědomit si v nitru i vně Stvořitele a v každodenním životě zosobňovat jeho Božskou podstatu. Podle ájurvédy je každý individuální život mikrokosmem vesmíru.

Ájurvéda je lékařská věda, jejímž cílem je uzdravování, udržování kvality života a dosažení dlouhověkosti. Je uměním každodenního života, jež se vyvinulo jako výsledek praktického, filozofického a duchovního osvícení a vyrostlo z kořenů pochopení celého stvoření. Nabízí hluboké porozumění jedinečnosti každého člověka a jeho těla, mysli a vědomí. Toto pochopení je základem zdraví a štěstí.“

 

 

DOPORUČENÍ DOKTORA LADA PRO OBDOBÍ PANDEMIE
 

  • Každodenní rituály

V tomto období můžeme věnovat více času naší každodenní rutině (dinačárja). Vstávejte brzy ráno, vyčistěte si zuby, očistěte jazyk a vypijte šálek horké nebo teplé vody. Pak udělejte dechové cvičení (pránájáma). 

  • Dech

Existuje osm prospěšných pránájámových cvičení: Bhastrika, Kapala Bhati, Anuloma Viloma, Brahmari, Utjayi, Utgeet, Sheetali a Sheetkari. Pravidelným prováděním těchto cvičení můžeme posílit náš dýchací i imunitní systém. Také pročistíme náš lymfatický systém. Tím navýšíme naši energii a díky tomu se můžeme lépe bránit virům.

  • Jóga

Další zajímavou praxí podporující zdraví jsou jógové ásany. Doporučuji pozice velblouda, kobry, krávy, pozice lodi, luku a mostu, lotosu a pozice lva. Pokud si myslíte, že je to příliš komplikované, stačí udělat pozdrav slunci (Surya Namaskar).

  • Nápoje

Pijte pravidelně zázvorový, skořicový a kardamomový čaj, nebo čaj z posvátné bazalky Tulsi. Také můžete vyzkoušet skořicový či kardamomový čaj. Všechny tyto bylinné čaje zvyšují energii.

  • Strava

Máme skvělou příležitost být doma a jíst teplé domácí jídlo. Vychutnejte si rýži basmati, dál z mungo fazolí či zeleninové sabdží (vařená zelenina s kořením). Lepší je nepít studené nápoje, a hlavně žádnou ledovou vodu. Nedoporučuji jíst jogurt, sýr a zmrzlinu. Studená jídla totiž snižují přirozenou odolnost. Proto je dobré obecně se vyhýbat chladu a v průběhu celého dne popíjet teplou vodu.

  • Pozdrav

Nepodávejte si ruce, pozdravte se místo toho tak, že sepnete ruce na hrudi v gestu namaste. Pokud potkáte přítele, udělejte to gesto. Přítele pozdravíte a nedojde k přímému kontaktu rukou.

  • Stav mysli

Všechno, co se děje, přijde a odejde, na tomto světě nic netrvá věčně. I koronavirus přijde a odejde. Sám od sebe. Musíme si však zachovat integritu, harmonii, štěstí a rovnováhu mezi myslí a vědomím těla. 

A především – nebuďte nešťastní. Nebuďte smutní. Držte pohromadě a uvidíte, jak energie rozkvete do blaha a do míru. 

Namaste.

 

Text je převzat z webu Novinyanovinky.cz s laskavým svolením paní Danuše Siering. Byl redakčně upraven a zkrácen. Jeho původní (nezkrácenou) verzi najdete tady: 

https://bit.ly/doporuceni-doktora-lada


 

Doktor z Indie

je ke zhlédnutí na tomto odkaze:

Aerovod.cz - Doktor z Indie

USA, 2018, 89 MIN,

REŽIE: Jeremy Frindel

ZNĚNÍ: angličtina a maráthština

TITULKY: čeština, překlad Hana Eassey, vyrobila Maitrea

 

 

 

 

 

Prožitkové semináře

Semináře, které vám pomohou přijmout sama sebe, mít naplněné vztahy a žít své poslání.

BDĚLOST V DOBĚ CHAOSU

Najdi v sobě klid a a nauč se o něj opřít, když to nejvíc potřebuješ. (Online pohybový seminář.) 

Erik Iversen
15.12.2020 (18:00)

PROBUZENÍ POSVÁTNÉHO TĚLA

Online setkání pro ženy, které chtějí vědomě uchopit svou sílu.

Anaiya Sophia
17.12.2020

DO HLOUBKY BUDDHISTICKÉ TANTRY

Online příležitost proniknout hlouběji do tantrické praxe tibetského buddhismu.

Rob Preece
5. - 6. 12. 2020