Atíšova meditace srdce

„Srdce je transformativní silou: vsakuje utrpení a mění ho v blaženost… a tu pak nechává proudit ven,“ říkal Osho v osmdesátých letech minulého století, když své žáky učil Atíšovu meditaci srdce. Dnes je tato jednoduchá meditace známá po celém světě. Oshovi žáci ji učí své žáky a ti zase své…
 

My vám přinášíme přepis Oshovy promluvy o Atíšově meditaci tak, jak je zaznamenán v knize Osho Transformativní Tarot.

 

Bolest je zcela přirozený jev, musíte ji přijmout. Člověk se ale bolesti bojí a snaží se jí vyhnout. Proto mnozí lidé obcházejí své srdce a lpějí na rozumu. Žijí v hlavě. Je pravda, že srdce často přináší bolest, ale dává nám i spoustu radosti.  

 

 

Utrpení je branou, jíž vstupuje extáze. Jakmile to člověk pochopí, přijímá bolest jako požehnání. Přístup k bolesti se začne okamžitě měnit. Už se jí nebráníte, proto přestává být bolestí a změní se v přítele. Je ohněm, jenž vás očistí. Způsobuje proměnu a je procesem, během něhož vše staré mizí a dostavují se nové věci. Mysl se vytrácí a srdce začne fungovat naplno. A pak je život požehnáním.

Vyzkoušejte metodu pocházející od Atíši:

Když se nadechujete – a teď dobře poslouchejte, protože je to jedna z nejúžasnějších metod – představujte si, že vdechujete utrpení všech lidí na celém světě. Vdechujete veškerou temnotu, negativitu, peklo, jež existuje kolem vás. A nechte vše proniknout do svého srdce.

Možná jste četli nebo slyšeli o pozitivním myšlení, které je tak populární na Západě. Jeho zastánci tvrdí pravý opak – nevědí, co říkají. Prohlašují: „Když vydechujete, zbavujte se utrpení a negativity, a když se nadechujete, vdechujte radost, pozitivní věci, štěstí a pohodu.“

Atíša zvolil zcela opačný postup. Když se nadechujete, vdechujte neštěstí a utrpení všech bytostí na celém světě – z minulosti, přítomnosti i budoucnosti. A při výdechu uvolňujte veškerou svou radost, blaženost, vše přínosné, co máte. Vydechujte a vnášejte sami sebe do existence.

Je to metoda soucítění. Pijete veškeré utrpení a vyléváte požehnání. Když to zkusíte, budete překvapeni. Jakmile přijmete utrpení celého světa, přestane existovat. Srdce okamžitě transformuje energii bolesti. Srdce je transformativní silou: vsakuje utrpení a mění ho v blaženost… a tu pak nechává proudit ven. Jakmile pochopíte, že vaše srdce dokáže dělat tento zázrak, budete ho chtít provádět znovu a znovu.

Zkuste to. Je to nesmírně praktická metoda. Je jednoduchá a přináší okamžité výsledky. Ještě dnes ji vyzkoušejte a uvidíte.

 

(Osho: Transformativní tarot, Maitrea, 2015. Redakčně upraveno, zkráceno.)

 

 

Chcete prohloubit spojení se svým srdcem?

Vstupte do Rituálu Řeky života.

Je online a je zdarma. Přejeme šťastnou cestu :)

 

 

 

Prožitkové semináře a kurzy

Akce, které vám pomohou přijmout sama sebe, mít naplněné vztahy a žít své poslání.

JAK USKUTEČNIT SVÉ SNY

Poznejte 12 tajemství imaginace.

Robert Moss

ABY POROD NEBOLEL

Videokurz, který vám pomůže porodit v klidu, v lásce a ve spolupráci. 

Lucie Groverová

POTĚŠENÍM
K SEBELÁSCE

Záznam webináře o tom, jak oživit svoji orgasmičnost.

Åsa Kullberg