Atíšova meditace srdce

„Srdce je transformativní silou: vsakuje utrpení a mění ho v blaženost… a tu pak nechává proudit ven,“ říkal Osho v osmdesátých letech minulého století, když své žáky učil Atíšovu meditaci srdce. Dnes je tato jednoduchá meditace známá po celém světě. Oshovi žáci ji učí své žáky a ti zase své…
 

My vám přinášíme přepis Oshovy promluvy o Atíšově meditaci tak, jak je zaznamenán v knize Osho Transformativní Tarot.

 

Bolest je zcela přirozený jev, musíte ji přijmout. Člověk se ale bolesti bojí a snaží se jí vyhnout. Proto mnozí lidé obcházejí své srdce a lpějí na rozumu. Žijí v hlavě. Je pravda, že srdce často přináší bolest, ale dává nám i spoustu radosti.  

 

 

Utrpení je branou, jíž vstupuje extáze. Jakmile to člověk pochopí, přijímá bolest jako požehnání. Přístup k bolesti se začne okamžitě měnit. Už se jí nebráníte, proto přestává být bolestí a změní se v přítele. Je ohněm, jenž vás očistí. Způsobuje proměnu a je procesem, během něhož vše staré mizí a dostavují se nové věci. Mysl se vytrácí a srdce začne fungovat naplno. A pak je život požehnáním.

Vyzkoušejte metodu pocházející od Atíši:

Když se nadechujete – a teď dobře poslouchejte, protože je to jedna z nejúžasnějších metod – představujte si, že vdechujete utrpení všech lidí na celém světě. Vdechujete veškerou temnotu, negativitu, peklo, jež existuje kolem vás. A nechte vše proniknout do svého srdce.

Možná jste četli nebo slyšeli o pozitivním myšlení, které je tak populární na Západě. Jeho zastánci tvrdí pravý opak – nevědí, co říkají. Prohlašují: „Když vydechujete, zbavujte se utrpení a negativity, a když se nadechujete, vdechujte radost, pozitivní věci, štěstí a pohodu.“

Atíša zvolil zcela opačný postup. Když se nadechujete, vdechujte neštěstí a utrpení všech bytostí na celém světě – z minulosti, přítomnosti i budoucnosti. A při výdechu uvolňujte veškerou svou radost, blaženost, vše přínosné, co máte. Vydechujte a vnášejte sami sebe do existence.

Je to metoda soucítění. Pijete veškeré utrpení a vyléváte požehnání. Když to zkusíte, budete překvapeni. Jakmile přijmete utrpení celého světa, přestane existovat. Srdce okamžitě transformuje energii bolesti. Srdce je transformativní silou: vsakuje utrpení a mění ho v blaženost… a tu pak nechává proudit ven. Jakmile pochopíte, že vaše srdce dokáže dělat tento zázrak, budete ho chtít provádět znovu a znovu.

Zkuste to. Je to nesmírně praktická metoda. Je jednoduchá a přináší okamžité výsledky. Ještě dnes ji vyzkoušejte a uvidíte.

 

(Osho: Transformativní tarot, Maitrea, 2015. Redakčně upraveno, zkráceno.)

 

 

Chcete prohloubit spojení se svým srdcem?

Vstupte do Rituálu Řeky života.

Je online a je zdarma. Přejeme šťastnou cestu :)

 

 

 

Prožitkové semináře

Semináře, které vám pomohou přijmout sama sebe, mít naplněné vztahy a žít své poslání.

BDĚLOST V DOBĚ CHAOSU

Najdi v sobě klid a a nauč se o něj opřít, když to nejvíc potřebuješ. (Online pohybový seminář.) 

Erik Iversen
15.12.2020 (18:00)

PROBUZENÍ POSVÁTNÉHO TĚLA

Online setkání pro ženy, které chtějí vědomě uchopit svou sílu.

Anaiya Sophia
17.12.2020

DO HLOUBKY BUDDHISTICKÉ TANTRY

Online příležitost proniknout hlouběji do tantrické praxe tibetského buddhismu.

Rob Preece
5. - 6. 12. 2020